Image Map
Image Map

niedziela, 25 grudnia 2011

ŚWIĘTA I NOWY ROK


Z okazji trwających Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku, chciałabym gorąco życzyć wszystkim blogerom, czytelnikom i nie tylko, zdrowia, szczęścia, pomyślności, spełnienia marzeń, tych dużych i tych mniejszych, wspaniałego czasu z rodziną, wiele odpoczynku z dobrą książką, mnóstwo fantastycznych lektur w 2012 i wytrwałości w blogowaniu ;]

Wesołych Świąt Kochani!

niedziela, 18 grudnia 2011

LITERATURA. Księga Tajemnic - prezent na gwiazdkę?

"Księga tajemnic: niezwykłe zjawiska, sekrety historii, zagadkowi ludzie."

Dzisiejszego posta chciałabym poświęcić pewniej książce, a dokładnie „Księdze tajemnic”. Dlaczego? Otóż lat trzy bądź cztery temu dostałam właśnie takową na gwiazdkę i chciałabym, nie tyle przekonać, a zainspirować was zakupienia tej lub podobnej lektury. Chcę jeszcze wspomnieć, że książkę dostałam gdzieś w wieku 10-12 lat, nie pamiętam dokładnie i uważam, że jest to książka właśnie dla młodzieży w tym wieku. Nie mówię, że starszym lub młodszym nie może się spodobać, to już zależy od waszego uznania.
„Księga Tajemnic” autorstwa Irene Bellini i Danilo Grossi składa się z wielu artykułów, które są podzielone na cztery działy: Tajemnicze miejsca, Tajemnicze postacie, Tajemnicze pisma i znaki oraz Tajemnicze obiekty.
Książkę rozpoczyna piękny wstęp i mapka z zaznaczonymi obiektami z artykułów. Same teksty napisane są bardzo przejrzyście, przyziemnym językiem bez zbędnych terminów naukowych. Znajduje się bardzo wiele ciekawych ilustracji z opisami.
Porównując artykuł o Atlantydzie z chociażby artykułem z Wikipedii, nie da się ukryć, że o wiele przyjemniej czyta się ten z książki. Oczywiście, to nic nowego, że Wikipedia podaje suche fakty, a książka ubiera je piękniej w słowa. Jednak gdybym nigdy nie słyszała o Atlantydzie i pokazano by mi artykuł z Wikipedii nie zainteresowałby mnie, tymczasem gdy książka zaciekawiłaby. „Księga Tajemnic” oczywiście nie wyjaśnia nam wszystkiego, chociażby czy przeżyli jacyś mieszkańcy domniemanej Atlantydy, ale nie o to tutaj chodzi. W wszystkich tych artykułach chodzi głównie o to, by skłonić czytelnika do zastanowienia się nad lekturą, a może także na szukanie dalszych informacji. Książka ta ma rozszerzać nasze horyzonty i mówić, o miejscach czy postaciach owianych tajemnicą. Tajemnic tych prawdopodobnie nigdy nie odkryjemy i to właśnie dla tego są takie fascynujące.

Tak jak wspomniałam, nie musicie obdarowywać najbliższy akurat dokładnie tą książką, może inną lecz podobną. Jestem jednak przekonana, że dla młodszej młodzieży, która interesuje się tajemnicami i niewyjaśnionymi zjawiskami, będzie to świetna pozycja.
Książka kosztuje 59 zł.

Przykłady artykułów:

1. Tajemnicze miejsca:
- Machu Pichcchu
- Stonehenge
- Bermudy
- Wielka Piramida
- Eldorado

2. Tajemnicze postacie:
- Dracula
- Templariusze
- Leonadro da Vinci
- Nostradanus
- Hatszepsut

3. Tajemnicze pisma i znaki
- Księga Thota
- Necronomicon
- Kręgi wśród zbóż

4. Tajemnicze obiekty
- Arka Noego
- Święty Graak
- Sfinks
- Smok oksfordzki





Zdjęce ze strony poczytaj.pl






Przykłady artykułów, zdjęcia zrobione przeze mnie. Za jakość zdjęć przepraszam, miałam nie za dobre oświetlenie.

piątek, 16 grudnia 2011

LITERATURA. Zauroczenie - Saga o Ludziach Lodu - opinia

     
       Kłamstwem byłoby gdybym powiedziała, że pierwszy tom Sagi o Ludziach Lodu jest mi książką zupełnie obojętną. Szczerze natomiast mogę powiedzieć, iż ta powieść jest jedną z tych, które na nowo pozwalają mi czerpać przyjemność z czytania. Przed nią było dla mnie jeszcze kilka takich opowieści (bodajże trzy), które pozwolały mi się odblokować gdy z dopadł mnie "kryzys w czytelniczy".
"Zauroczenie" autorstwa norweskiej pisarki Margit Sandemo jest książką pełną tajemnicy, miłości, fantazji jak i smutku, a nawet grozy.

       Siedemnastoletniej dziewczynie o imieniu Silje nie oszczędzono nikogo na świecie. Zaraza szalejąca w 1581 roku pochłonęła wszystkich jej bliskich. Młodej kobiecie nie pozostaje nic innego jak wyruszyć w poszukiwaniu schronienia. Los stawia na jej drodze kolejne przeszkody i tajemniczych ludzi - sprzymierzeńców jak i wrogów. Silje podczas swojej wędrówki nie pozostaje bierna na cierpienie innych i tym samym przygarnia dwójkę małych dzieci. Jednak jej prawdziwa historia zaczyna się, kiedy Silje znajduje się blisko miejsca, którego bała się od zawsze - gór zwanych "Krainą Cieni".

       Muszę przyznać, że autorka naprawdę potrafi zaciekawić czytelnika i dobrze wie, co tak naprawdę powinno się znaleźć w książce, by cieszyła się popularnością.
Elementy fantastyki idealnie wpasowują się w całość, dopełniając uroku opowieści. Mamy tu również tło historyczne, które pozwala urzeczywistnić cały utwór. Opisy wnętrz, czy krajobrazów są w idealnych proporcjach - dobrze działają na wyobraźnię, lecz nie zanudzają czytelnika. Postacie są bardzo barwne, a ukazane jest tu wiele różnych charakterów. Najbardziej urzekło mnie jednak zachowanie Silje, niezwykle dzielnej dziewczyny w tak młodym wieku. Często potrafiła wywołać u mnie uśmiech na twarzy, jak i również mnie zasmucić. Cała jej historia wciąga od pierwszej do ostatniej strony, tak że z chęcią sięgnęłam po drugi i kolejny tom.

       Podsumowując uważam, że książka ta jest świetna na zimowe wieczory (choć nie tylko). Ukazuje ona ciężkie czasy XVI wieku oraz rozterki młodej dziewczyny, ale także piękno śnieżnej Norwegii i przede wszystkim tajemniczej historii, której koniec może być naprawdę zaskakujący. Saga o Ludziach Lodu, a w szczególności tom "Zauroczenie" na pewno zawsze znajdzie miejsce na mojej liście ulubionych powieści i tych, do których zawsze chętnie wracam.


Wydanie Faktu





Wydanie Pol-Nordica


Obrazki pochodzą ze strony Lubimy Czytać