poniedziałek, 30 maja 2016

Witamy w klasie maturalnej! #8 Polacy nie gęsi.

Choć ja wakacjami cieszę się już od przeszło tygodnia, a klasa maturalna staje się tylko wspomnieniem, wiem że niektórzy wciąż tkwią w szkolnych murach, z wytęsknieniem patrząc na kalendarz, odliczając dni do lata. Nie rezygnuję więc z cyklu Witamy w klasie maturalnej!, jest bowiem jeszcze kilka tematów, który chciałabym poruszyć, a być może i was zainteresować. Dziś przyjrzymy się językowi polskiemu. Język polski to ciążki orzech do zgryzienia. Z jednej strony mój przedmiot rozszerzony, a także obowiązkowy dla każdego na maturze ustnej, z drugie zaś ciężko jest się do niego przygotować.

Po pierwsze przygotowanie się do języka polskiego jest bardzo czasochłonne. Pomijając już samo czytanie lektur, bo tutaj można troszkę się wspomóc i zmniejszyć ten czas, o czym pisałam tutaj, należy uzbroić się w cierpliwość przy szkoleniu swoich umiejętności pisania wypracowań. Tu wydaje mi się należy po prostu ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć i oczywiście oddawać je do sprawdzenia, aby zorientować się jakie ewentualne błędy popełniamy. 

Przed rozpoczęciem pisania warto przygotować sobie konspekt naszej wypowiedzi. Szablonów jak to zrobić znajdziecie wszędzie mnóstwo, w vademecach czy w internecie.

Dobrym ćwiczeniem jest również próba dopasowania każdego ostatnio obejrzanego filmu czy ostatnio przeczytanej książki do różnych motywów: miłości, winy i kary, ojczyzny, rodziny itd. A później kolejno rozwijanie tego np. nie tylko do samej miłości ale i miłości rodzicielskiej czy nieszczęśliwej, czy fizycznej. Takie krótkie ćwiczonko może nam pomóc przy szybkim poruszaniu się między różnymi motywami w różnych tekstach kultury. 

Co warto powtórzyć?

  • Funkcje języka
  • Fabuła lektur ogwiazdkowanych 
  • Charakterystyczne cechy stylów: potocznego, publicystycznego, naukowego, urzędowego itd
  • Wyróżniki felietonu, reportażu, artykułu itd
  • Postulaty danych grup poetyckich np. Awangarda Krakowska - 3xM
  • Jakie są rodzaje archaizmów (warto znać przykłady z Bogurodzicy)
  • Typowe środki stylistyczne dla danych gatunków literackich 
  • Założenia epok literackich

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz