niedziela, 19 czerwca 2016

Anime - Another - Opinia

"Another"


"Another" to anime wyprodukowane przez studio P.A Works w 2012 roku. Powstało na podstawie mangi o tym samym tytule, autorstwa Hiro Kiyohara, a muzykę stworzył Kou Ootani. Anime to jest z gatunku horror/kryminał.

Choć historia przedstawiona w tym anime zaczęła się wiele lat wcześniej, widz swą przygodę rozpoczyna z kolejnym rokiem szkolnym i przybyciem do Yomiyamy nowego ucznia, Sakakibary. Już od początku jego pobytu w nowym mieście, coś jest nie w porządku. Trzecia klasa Północnego Gimnazjum skrywa swą tajemnice, której odkrycie może nieść ogromne konsekwencje, nie tylko dla Sakakibary.

Anime od rozpoczęcia serii buduje świetny, tajemniczy klimat, który niestety znika po pierwszych kilku odcinkach wraz z odkryciem niektórych kart. Jak to często w wielu seriach bywa, nie zabrakło też plażowego odcinka, który w zupełności nie wpisał się w 12 odcinkową serie. W tytułach takich jak „Ouran high school host” club czy „K-On” gdzie odcinki takie są całkiem zrozumiałe, nie mogę się skarżyć. Nie miałam także nic przeciwko wyżej wspomnianemu odcinkowi w serii „Higurashi no naku koro ni”, gdzie spotykamy się z nim, podkreślam, w formie OVA. W „Another” był to jednak duży minus, którego nie potrafiłam zignorować. Historia ma potencjał i jest sama w sobie całkiem ciekawa, ale jawnie marnowana przez twórców. Opening jest utrzymany w mrocznym klimacie nawiązującym do całości serii, endnig tymczasem przynosi widzowi pewne ukojenie po nieraz drastycznym odcinku, dzięki spokojnej, acz budzącej ciekawość melodii. Reszta soundtracu nie zapada szczególnie w pamięci, zarówno w znaczeniu pozytywnym jak i negatywnym. Nie ukrywam, że bohaterowie niejednokrotnie doprowadzali mnie do szewskiej pasji swym zachowaniem, nie mogę więc powiedzieć, że zyskali mą sympatię. Jedyną postacią, którą wspominam pozytywnie jest Akazawa.

Podsumowując, seria, która początkowo wydawała się jednym z najbardziej oczekiwanych anime w 2012 roku, przypuszczalnie uwzględniana jako możliwa z najlepszych serii zeszłego roku, okazała się kompletną klapą, zawodząc niejednego odbiorcę. Proponuję więc dobrze się zastanowić nad poświęceniem tych czterech godzin swojego życia dla „Another”

Ocena: 3/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz