Image Map
Image Map

wtorek, 10 lipca 2012

LITERATURA. Córka Czarownic - Dorota Terakowska - Opinia


            Córka Czarownic – Dorota TerakowskaAutor: Dorota Terakowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 1998
ISBN: 978-83-08-04040-0
Liczba stron: 359

„Córka Czarownic” jest już trzecią przeczytaną przeze mnie książką autorstwa Doroty Terakowskiej. Początkowo przeraziła mnie obszerność książki, ale mimo to postanowiłam nie rezygnować z lektury.

            Żyjąc w lesie, w oddaleniu od ludzkich siedzib, złotowłosa dziewczynka, pod okiem nie spokrewnionej z nią kobiety, dorasta i zgłębia tajemnice magii. Nie pamięta swoich rodziców, a nawet nie zna swego imienia. Nie może nawet przypuszczać jak ważną rolę odegra w dziejach podbitego królestwa.

            Powieść Doroty Terakowskiej rozgrywa się na przestrzeni wielu lat, a także zgłębia przeszłość przedstawionego królestwa, głównie stąd też spora liczba stron. Choć czasem książki wciągają nas tak bardzo, iż nie zauważamy jak szybko mijają kolejne kartki, w tej opowieści nie sprawdziło się to. Momentami książka jest nużąca, a autorka się powtarza. Pomimo to mamy tu również ciekawą akcję i sporo zwrotów wydarzeń. Niestety koniec, jak to często bywa, okazał się dość przewidywalny. Główna postać jest nieco irytująca, w swoim sposobie bycia, a kolejne przewodniczki na jej drodze, są bezbarwne i tylko nieznacznie różniące się od siebie. Nie narzekam za to na język jakim powieść została napisana. Mogłoby się wydawać, że książka nie przypadła mi do gustu, przez wszystkie czynniki jakie tu wymieniłam. Byłby to jednak błąd, bo sama historia, będąc ciekawą i całkiem niebanalną oczarowała mnie.

            Ciężko jest mi stwierdzić, komu mogłabym polecić tą powieść. Choć mamy tutaj magię i czary, to nie jest tutaj najważniejszym wątkiem. Jeśli ktoś zna autorkę, a po tą powieść nie miał jeszcze okazji sięgnąć, to czas poświęcony lekturze, zapewne nie będzie czasem zmarnowanym.


2 komentarze:

  1. Moja ukochana książka z dzieciństwa, pamiętam,, że czytałam ją wręcz zaczarowana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tą książkę i w ogóle książki Terakowskiej. Polecam serdecznie :*

    OdpowiedzUsuń