Image Map
Image Map

piątek, 30 grudnia 2016

Stos studencki!

Tytuł mówi sam za siebie. Ostatni stos pojawił się na początku września i od tego czasu zebrało się u mnie trochę nowych książek na półkach. W większości, niestety, pozycji, które przyjdzie czytać mi z obowiązku a nie z chęci, ale znalazło się też trochę lektury umilającej wolny czas. Nasuwa się jedynie odwieczne pytanie - kiedy ja to wszystko przeczytam! 


środa, 28 grudnia 2016

Filmowy październik i listopad.

Dwa miesiące i 11 filmów to całkiem niezły wynik, zważając na to, iż jednak znacznie częściej sięgam po jeden czy dwa odcinki serialu dziennie. Od września powtórzyłam wszystkie sezony Plotkary, obejrzeliśmy również nowiutkie The Crown. Nie przedłużając zobaczcie co gościło na moim ekranie w jesiennych miesiącach!

czwartek, 1 grudnia 2016

31 rzeczy do zrobienia w grudniu!

Pozostał nam już ostatni miesiąc 2016 roku. Ale czy gorszy miesiąc? Absolutnie nie! Właśnie rozpoczął się grudzień, miesiąc świąt Bożego Narodzenia, podsumowań starego roku i zimy. Od dziś bez skrępowania zamierza śpiewać Last Christmas, biec co rano do okna, by sprawdzić czy przybyło śniegu oraz zajadać się własnoręcznie przygotowanymi smakołykami. Chociaż grudzień to dla mnie miesiąc pełen wyzwań i obowiązków, na pewno zadbam o to by znalazł się czas na odpoczynek i wyciszenie. Tymczasem zapraszam was na moją listę 31 rzeczy do zrobienia w grudniu! 




sobota, 19 listopada 2016

Szlakiem Orlich Gniazd. Uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej #3

To już niestety ostatni post z relacją z krótkiego, wakacyjnego wypadu. Dwa poprzednie znajdziecie kolejno tutaj i tutaj. Ostatni, ale nie mniej atrakcyjny i piękny! Jeśli lubicie zamki, zwiedzanie, naturę, niecodzienne widoki czy przejażdżki samochodowe to zapraszam! A jeśli nie... to może najwyższy czas się przekonać?




czwartek, 10 listopada 2016

List 100* filmów BBC, których w większości jeszcze nie widziałam!

* Tak naprawdę 103, ale wszędzie nazywa się listą 100.


W tym roku BBC wypuściło listę 100 najlepszych filmów od 2000 roku i tym samym udowodniło mi po raz kolejny jak mało filmów w życiu widziałam. Prawdopodobnie w 90% przypadków, gdy ktoś zapyta mnie czy jakiś film widziałam, moja odpowiedź będzie brzmieć następująco: nie. I przy okazji tego rankingu jest podobnie. Ze stu wymienionych tu filmów widziałam tylko 10. Jak widać mam sporo do nadrobienia (w sumie sprzed 2000 roku również). Dla porównania - z listy 100 książek BBC przeczytałam na chwilę obecną 18. 




niedziela, 6 listopada 2016

Targi Książki w Krakowie 2016

Czy wiecie, że pierwsze targi księgarskie odbyły się w 1473 roku we Frankfurcie nad Menem? Jak widać tradycja targów książki jest nadzwyczaj trwała i tym samy w tym roku mogliśmy gościć na 20 Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. 



wtorek, 18 października 2016

LITERATURA. Dziewczyna z pociągu - Paula Hawkins - Opinia




 Tytuł: Dziewczyna z pociągu
Autor: Paula Hawkins
Tłumaczenie: Jan Kraśko
Wydawnictwo: Świat Książki
Tytuł oryginału: The Girl on the Train
Data wydania: 14 września 2016
ISBN:9788380316904
Liczba stron: 328






Kolejne bum, kolejne wow, kolejny Harry Potter, Zmierzch czy inny Grey. Stephen King nie mógł oderwać się przez całą noc, ja też nie mogłam zasnąć. Nie spałam, głowiąc się, jak mogłam poświęcić tyle czasu na lekturę Dziewczyny z pociągu, skoro czeka na mnie mnóstwo innych, z pewnością lepszych książek.


wtorek, 11 października 2016

Szlakiem Orlich Gniazd. Uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej #2

Nie mogę uwierzyć wciąż to, że to już, już trzeba było zamienić lekkie bluzki na ciepłe swetry, sandałki na kalosze, a okulary przeciwsłoneczne na parasol. Przecież ledwo co było lato, ledwo co biegałam po wszystkich tych zamkowych ruinach umierając z ciepła! Z tym do was dziś bowiem przychodzę: zabytki, ciepły lipcowy dzień, pozytywne zmęczenie. A jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze zwiedziliśmy podczas naszej trzydniowej wycieczki, zajrzyjcie do pierwszego posta z tej serii. Trzeci i ostatni pojawi się już wkrótce.


poniedziałek, 3 października 2016

Filmowy sierpień i wrzesień.

Troszkę poszalałam w ciągu ostatnich dwóch miesięcy (jak na mnie), bowiem moja lista obejrzanych pozycji w 2016 roku zdążyła się konkretnie powiększyć - z 29 na 42. Żeby nie było tak pięknie, 8 z nich to Harry Pottery, które postanowiliśmy nadrobić pod koniec wakacji i tak w ciągu 5 dniu przebrnęliśmy przez wszystkie. Może czas na powtórkę książek? 



sobota, 1 października 2016

18 rzeczy do zrobienia tej jesieni.

Z czym kojarzy wam się jesień? Z początkiem szkoły? Sezonem przeziębień? Deszczowymi wieczorami? Kulinarnymi przetworami? Dla mnie jesień to przede wszystkim zmiany, zmiany i zmiany. Pośród pochłaniającej, wariującej rzeczywistości, pełnej wspomnianych zmian, szkoda przeoczyć tą bursztynowo-złocistą porę roku. Z tej okazji stworzyłam listę kilkunastu jesiennych must have'ów. Dorzućcie do niej swoje!

Dzisiejszy post wzbogacony jest o zdjęcia z wyprawy do Wisły, gdzie pośród parkowych uliczek odnaleźliśmy mnóstwo budek dla... książek. Letnia czytelnia Wisły to z pewnością świetne urozmaicenie jesiennego spaceru. Który bowiem ciekawski mol książkowy przejdzie obojętnie pośród uroczych budek skrywających zupełnie niespodziewane książkowe okazy i inne drobiazgi? Czy też nie skusi się na krótką lekturę miejskich legend o stworach przedstawionych na drewnianych rzeźbach pośród parku? Jeśli będziecie kiedyś w Wiśle, koniecznie przekonajcie się sami!


środa, 14 września 2016

Ulubione blogi!

Swojego bloga, Z nosem w książce, tworze już od przeszło pięciu lat - i tak, jak powoli zmieniała się tematyka bloga, tak i to czego sama szukałam w sieci ulegało zmianie. Chcę pokazać wam kilka blogów z różnych kategorii, które śledzę, często czytam i czekam na kolejne posty. Zaczynajmy.




niedziela, 11 września 2016

LITERATURA: Zęby smoka - Margit Sandemo - Opinia




Tytuł: Zęby smoka
Autor: Margit Sandemo
Cykl: Saga o Ludziach Lodu Tom 19
Wydawnictwo: Axel Springer Polska 
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Tytuł oryginału: Drakens tänder
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
ISBN: 9788375580600
Liczba stron: 254



Czytając poprzednie tomy z cyklu stworzonego przez Margit Sandemo, możemy kolejno wyliczać niesamowite damskie bohaterki: różnorodne, odważne, piękne, szalone, kochające i niecodzienne. Jednak wydaje mi się, że najważniejsze postacie w całej sadze to akurat mężczyźni - jak chociażby Tengel Dobry czy ten, od którego wszystko się rozpoczęło - Tengel Zły. W Zębach smoka rozpoczyna się kolejna opowieść o następnym, wielkim mężczyźnie z rodu Ludzi Lodu - Heikem.


czwartek, 8 września 2016

Szlakiem Orlich Gniazd. Uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej #1

Jestem wielką miłośniczką powiedzenia Cudze chwalicie, swego nie znacie. Uwielbiam organizować krótkie wycieczki w pobliskie okolice i zwiedzać ciekawe miejsca. W tym roku postawiliśmy na 3 dniową wycieczkę w okolicę Szlaku Orlich Gniazd. Naszą bazą wypadową była mała miejscowość nieopodal Zawiercia, gdzie mieszka rodzina mojego chłopaka, jednak plan turystyczny na każdy dzień równie dobrze sprawdziłby się jako np. sobotnia czy niedzielna wycieczka. Zapraszam was na pierwszy post prezentujący pierwszy dzień! 




środa, 7 września 2016

Powakacyjny stos książkowych dobroci.

Nie pamiętam, kiedy ostatnim razem na blogu pojawił się stos. Nie da się ukryć, że podobne posty publikuje raczej rzadko, a jednak bardzo jestem z takiego trybu zadowolona. Wyraźnie bowiem widać, że w przeciągu np. pół roku jestem w stanie znacznie ograniczyć książkowe zakupy, faktycznie do kupna pozycji, na których posiadaniu mi zależy, a co więcej, większość z nich kupując w okazjonalnych cenach. A więc zobaczcie, co ostatnio pojawiło się na moich półkach!


środa, 10 sierpnia 2016

Filmowy lipiec!

W lipcu trochę podciągnęłam filmowe statystyki i obejrzałam aż siedem filmów, a liczbę taką ciężko niekiedy jest mi niekiedy osiągnąć w trakcie dwóch miesięcy. Lipiec to zupełny rozstrzał w gatunkach obejrzanych przeze mnie produkcji. Ba, to nawet chwilowe odejście od moich nawyków i skuszenie się na wspólny seans tego, co po prostu leciało z tv. Z resztą, zobaczcie sami. 



poniedziałek, 8 sierpnia 2016

LITERATURA. Razem będzie lepiej - Jojo Moyes - Opinia







Tytuł: Razem będzie lepiej
Autor: Jojo Moyes
Wydawnictwo: Znak Literanova
Tłumaczenie: Nina Dzierżawska
Tytuł oryginału: The One Plus One
Data wydania: 30 sierpnia 2016
ISBN: 9788324037582
Liczba stron: 464






Kiedy wszystkie księgarnie i wszyscy czytelnicy wspominali gdzieś o Jojo Moyes, mnie hype otaczający tą autorkę jakoś zgrabnie ominął. Oczywiście, do czasu - w moje ręce wpadła książka Razem będzie lepiej i narobiła mi smaku, na lekką, dobrą obyczajówkę. Pojęcia nie miałam jak dobrze trafiłam!


niedziela, 31 lipca 2016

Podróże: Polska - Kołobrzeg

Urodziłam się w obszarze Beskidu Śląskiego i tu też się wychowałam. Polskie morze po raz pierwszy zobaczyłam zaledwie 3 lata temu. I mimo tego, że wcześniej mogłam cieszyć się urokami Adriatyku czy podziwiać Morze Północne, coś w tym Bałtyku mnie urzekło. Wróciłam w te rejony rok temu, nie do Trójmiasta a do Kołobrzegu. I nawet zakaz kąpieli przy 7 stopniach Celsiusza nie popsuł mi wyjazdu - i tak w wodzie nie przebywałabym wcale dłużej przy typowych 17 stopniach.



piątek, 29 lipca 2016

Serialomaniak

W comiesięcznym (niekiedy co dwa miesiące) cyklu filmowym informuje was o niedawno obejrzanych filmach. Ale tak naprawdę na co dzień po filmy sięgam rzadko. Znacznie częściej wybieram w ciągu dnia kilka 40 minutowych seansów, na które składają się różne odcinki różnych seriali niż jeden dwu czy trzygodzinny film. Co oglądałam, co oglądam i co obejrzeć bym chciała? O tym mowa będzie właśnie w tym poście. 


środa, 20 lipca 2016

LITERATURA: Zabiłam - Piotr Litka, Weronika K. - Opinia






Autor: Piotr Litka, Weronika K.
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2015 (data przybliżona)
ISBN: 9788327710611
Liczba stron: 312









Podobno najciekawsze scenariusze pisze życie. W tym przypadku jednak słowo najciekawsze brzmi niemalże ohydnie. Życie tym razem napisało scenariusz mocno wstrząsający i okrutny, w którym kat staje się ofiarą a ofiara katem i sam już nie wiesz, co masz o tym wszystkim sądzić. 

poniedziałek, 11 lipca 2016

Podróże. Niemcy: Ulm

Ponoć tam twój dom, gdzie serce twoje. Mój drugi dom zatem mieści się w Niemczech, w okolicach miasta Ulm, gdzie przebywają drogie mi osoby. To już nie moja pierwsza, ani też druga wizyta w tych rejonach, a z pewnością nie ostatnia - w związku z tym, zwiedzanie miasta mam już dawno za sobą, a tym razem więcej czas spędziłam na przedmieściach, ciesząc się naturą. 


wtorek, 5 lipca 2016

Goodbye June!

Mój pierwszy wakacyjny miesiąc upłynął mi niezmiernie szybko - pierwszą połowę spędziłam w Niemczech, drugą natomiast podzieliłam między pracę, odpoczynek i znajomych. Czerwiec to dla mnie pierwsza wizyta na odkrytym basenie, noc kupały, wieczorowe spacery, mrożone kawy i dużo, dużo relaksu. A jak minął wam czerwiec? 



niedziela, 3 lipca 2016

Filmowy maj i czerwiec!

Kolejny raz już serwuje wam dwa miesiące w kawałku - przy maturach, aktywnie rozpoczętych wakacjach i kończącym się szóstym sezonie Gry o tron, niewiele pozostało czasu na filmy. Zajrzycie tutaj, jeśli chcecie dowiedzieć się, co oglądałam w poprzednich miesiącach. 


piątek, 1 lipca 2016

LITERATURA: Dom upiorów - Margit Sandemo - Opinia







Tytuł: Dom upiorów
Autor: Margit Sandemo
Cykl: Saga o Ludziach Lodu Tom 18
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Tytuł oryginału: Bak fasaden
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
ISBN: 9788375580563
Liczba stron: 237






Tytuł osiemnastego tomu z cyklu Sagi o Ludziach Lodu sugerować nam może, iż Margit Sandemo tym razem pokusiła się o zaserwowanie czytelnikom horroru. Nie dajcie się jednak zwieść - Dom upiorów nie stanowi horroru ani pod względem gatunkowym, ani również nie mogę pokusić się o stwierdzenie, że lektura książki była istnym horrorem. 

poniedziałek, 27 czerwca 2016

Podróże: Tatry Słowackie

Dzisiaj przedstawiam wam krótką relację z zeszłorocznego wypadu w góry, który idealnie nadaje się dla osób uwielbiających Tatry podziwiać, ale niekoniecznie się po nich wspinać - czyli takich jak ja.






środa, 15 czerwca 2016

LITERATURA. Ogród śmierci - Margit Sandemo - Opinia





Tytuł: Ogród śmierci
Autor: Margit Sandemo
Cykl: Saga o Ludziach Lodu Tom 17
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Tytuł oryginału: Dødens have
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
ISBN: 9788375580525
Liczba stron: 237








Chociaż we wcześniejszych recenzjach poprzednich tomów Sagi o Ludziach Lodu wspominałam, iż podróż Vendela na wschód była co najmniej dręczącą rozrywką, nie da się ukryć, że pociągła za sobą poważne konsekwencje. Margit Sandemo nam bowiem kolejny tom, który ukazuje moment przełomowy dla historii norweskiego rodu. 


sobota, 11 czerwca 2016

PODRÓŻE. Polska: Zakopane

Byłam już w kilku europejskich stolicach, w większych polskich miastach, nad morzem, zarówno nad Bałtykiem jak i Adriatykiem, a i nawet w Tatrach Słowackich. Nigdy, ale to nigdy jednak wcześniej nie byłam w Zakopanem, które oddalone jest ode mnie zaledwie trzy godziny drogi. No, chyba że przejazdem. 


wtorek, 7 czerwca 2016

Noc muzeów Cieszyn 2016. Śladami chrztu Mieszka I. Krótka relacja






Ze względu na wszechogarniające matury, w tym roku zrezygnowaliśmy z nocy muzeów w większych miastach na rzecz okolicznych atrakcji. I było warto! Naprawdę nie wiem czy mogłabym się lepiej bawić w jakimś Krakowie czy Warszawie. Cieszyn tej nocy tętnił życiem, a mimo to ludzie spacerowali mniejszymi grupkami, a nie tabunami.



niedziela, 5 czerwca 2016

LITERATURA: Kochanki i królowe. Władza kobiet - Benedetta Craveri






Tytuł: Kochanki i królowe. Władza kobiet
Autor: Benedetta Craveri
Seria: Fortuna i fatum
Wydawnictwo: W.A.B.
Tłumaczenie: Piotr Salwa
Tytuł oryginału: Amati e regine : il potere delle donne
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
ISBN: 9788374144896
Liczba stron: 368







Jest coś fascynującego w postaciach potężnych kobiet swoich epok, które towarzyszom przez lata władcom i królom - niekiedy tylko jako piękne kokietki, które ich fascynują, innym zaś razem jako silne pozycją królowe małżonki. Życie tych odległych w czasie kobiet niejednokrotnie stanowi dla nas zagadkę, którą autorzy książek historycznych czy też biografii próbują rozwikłać. 


środa, 1 czerwca 2016

PODRÓŻE: Polska: Kielce i Chęciny

Planując tegoroczne wakacje myślami wracam do tych zeszłorocznych, całkiem udanych pod względem wyjazdowym. Jest jeszcze kilka miejsc, które odwiedziłam w zeszłym roku, a mowy o nich jeszcze nie było. Tymczasem do Kielc pojechałam po raz drugi, a o mojej pierwszej wyprawie możecie poczytać tutaj.



środa, 25 maja 2016

LITERATURA: Kwiat wisielców - Margit Sandemo - Opinia





Tytuł: Kwiat wisielców
Autor: Margit Sandemo
Seria: Saga o Ludziach Lodu - Tom 16
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Tytuł oryginału: Galgeblomsten
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
ISBN: 9788375580488
Liczba stron: 237








Przy ostatniej recenzji jednej z części Sagi o Ludziach Lodu, wspominałam że cała seria zdaje się być podzieloną na historie miłosne, mniej lub bardziej dramatyczne, fantastyczne przygody z nutką detektywistyczną oraz tułaczki. Ale, ale! W tej całej plątaninie nie możemy zapomnieć o najważniejszym - motywie dziedzictwa rodu, które niekiedy popycha członków rodziny do czynów szalonych. 


niedziela, 15 maja 2016

Powróćmy jak za dawnych lat czyli polskie piosenki międzywojenne

Wspominałam już na blogu, że kwiecień obfitował dla mnie w wydarzenia muzyczne z zupełnie różnych orbit - koncerty hip-hopowe a także spektakl poświęcony polskiej muzyce z okresu dwudziestolecia międzywojennego. 

Spektakl mogłam obejrzeć na polskiej scenie teatru w Czeskim Cieszynie i chociaż o samym funkcjonowaniu instytucji mogłabym napisać wiele (brak możliwości zakupu biletów przez internet czy odgórne narzucenie miejsc), wszystko to zupełnie przestało mieć znaczenie, gdy odsłonięto kurtynę. 


piątek, 13 maja 2016

Filmowy marzec i kwiecień!

Jako że w marcu obejrzałam tylko jeden film postanowiłam połączyć go razem z kwietniem. W poprzednim miesiącu postarałam się nieco bardziej i zobaczyłam już 5 filmów - ale całym czasem nie widziałam jeszcze Pearl Harbor, mimo że nawet leciał ostatnio na TVN. W każdym razie póki co w 2016 roku przeczytałam więcej książek niż obejrzałam filmów!


poniedziałek, 9 maja 2016

Szlakiem cieszyńskich magnolii. Kawiarnia literacka Kornel i Przyjaciele


W dniu publikacji tego postu przecudowne drzewka magnolii niestety już przekwitają. Mnie samej ledwo co udało się nie przeoczyć pięknego okresu rozkwitu w natłoku maturalnych przygotowań. Jeśli jeszcze nie macie tego czasu zanotowanego w kalendarzu, koniecznie to zróbcie! Magnolie kwitną zazwyczaj w kwietniu. A najlepiej wtedy zarezerwujcie sobie czas na wypad do Cieszyna - miasta, które uwiedzie was swym urokiem w tym wiosennym czasie, w tym szlakiem najpiękniejszych cieszyńskich magnolii. 



sobota, 7 maja 2016

LITERATURA: Wiatr od wschodu - Margit Sandemo - Opinia





Tytuł: Wiatr od wschodu
Autor: Margit Sandemo
Cykl: Saga o Ludziach Lodu Tom 15
Wydawnictwo: Axel Springer
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Tytuł oryginału: Vinden fra øst
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
ISBN: 9788360717585
Liczba stron: 237






Nie pozwólcie by tytuł was zwiódł! Dziś bowiem wcale nie będzie o "Wietrze ze wschodu", który jest znany prawie każdemu jako trzecia część "Przedwiośnia", a o powieści, która przybyła do nas z nieco innych stron - z Norwegii. 


poniedziałek, 18 kwietnia 2016

PODRÓŻE: Kraków 2016


Kraków odwiedziliśmy na zaledwie trzy dni podczas tegorocznych ferii zimowych. Cele? Całkiem sporo, bo aż trzy:
  • oderwać się od szkolnej rzeczywistości przedmaturalnej 
  • pokazać swojej drugiej połowie dlaczego tak bardzo Kraków uwielbiam 
  • spędzić trochę czasu tylko we dwoje, tak jak lubimy - trochę błogiego lenistwa, sporo aktywnego wypoczynku


sobota, 12 marca 2016

LITERATURA: Esesman i Żydówka - Justyna Wydra - Opinia







Tytuł: Esesman i Żydówka
Autor: Justyna Wydra
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 12 kwietnia 2015
ISBN: 9788377856307
Liczba stron: 280










Są takie życiowe zasady, których nie wypada podważać - u mnie to na przykład babci się nie odmawia i tym sposobem sięgnęłam po książkę, która zdaniem wspomnianej babci, na pewno mi się spodoba. Musiałam przyznać, że już sam tytuł zaniepokoił mnie. A do tego jeszcze... romans?!


wtorek, 8 marca 2016

15 przyjemnych chwil dnia - celebrowanie codzienności.


Dlaczego cieszyć się życiem tylko w wyjątkowe okazje - urlop, święta, podwyżka itp. - skoro można to robić na co dzień? Codzienne celebrowanie chwili powoli wchodzi mi w nawyk - czerpanie przyjemności z tu i teraz jest o wiele bardziej satysfakcjonujące niż wyczekiwanie kilku wyjątkowych dni w roku, które i tak mogą okazać się niesatysfakcjonujące. 
Dziś dzielę się z wami moimi 15 momentami, które sprawiają, że na prawdę mogę cieszyć się każdym dniem. 




poniedziałek, 7 marca 2016

Filmowy luty!

Luty obfitował w trzy wizyty w kinie, nadrabianie filmów, które od dawna chciałam zobaczyć, a także dałam się w końcu namówić, by mój mężczyzna zapoznał mnie z filmową klasyką. Ostateczny wynik to 5 filmów w minionym miesiącu, co całkiem mnie satysfakcjonuje.


sobota, 5 marca 2016

LITERATURA: Ostatni rycerz - Margit Sandemo - Opinia






Autor: Margit Sandemo
Cykl: Saga o Ludziach Lodu (Tom 14)
Wydawnictwo: Axel Springer
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Tytuł oryginału: Den sista riddaren
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
ISBN: 9788360717578
Liczba stron: 237






Czternasty tom cyklu norweskiej autorki Margit Sandemo przenosi czytelnika w realia odległych czasów mroźnej Skandynawii. Po barwnych opisach losów i przeżyć Ulvhedima, uwaga sagi skupia się na postaci zupełnie mu przeciwnej - pochodzącego z rodu margrabiów Tristanie Paladinie.


niedziela, 28 lutego 2016

Events: Grojkon


Przeglądając konwentowy kalendarz naszła mnie myśl o konwencie, który niegdyś odbywał się najbliżej mojego miejsca zamieszkania. Mówię konkretnie o Grojkonie organizowanym w Bielsku-Białej. Na konwent zawitałam po raz pierwszy w 2013 roku i mam z nim związane same dobre wspomnienia - mnóstwo poznanych ludzi, pierwsza okazja by popracować na konwentowym stoisku, zafundowanie sobie sztucznej blizny przez całą twarz i różne inne wygłupy. Rok później w miejsce Grojkonu odbył się Polcon, który również dobrze wspominam - udało mi się między innymi spotkać z kilkoma Śląskimi Blogerami Książkowymi i zaliczyć parę ciekawych paneli. Z resztą, relacje możecie przeczytać tutaj.


środa, 10 lutego 2016

Filmowy styczeń.

Styczeń upłynął mi w towarzystwie zaledwie kilku filmów - powrotów do dzieł dobrze mi znanych i kilku nowości. Głównie to filmy najnowsze, od których odskocznię stanowiła jedynie pozycja z 1955 roku. Zresztą, zobaczcie sami!


wtorek, 9 lutego 2016

Wyzwanie minimalistki #3! W 21 dni do prostszego życia - PODSUMOWANIE

Do trzeciej edycji Wyzwania Minimalistki przystąpiłam nieco później niż samo wyzwanie zakładało i tym samym później je zakończyłam. Moje wyzywanie trwało od 9 do 30 stycznia, w czym dwa spośród trzech tygodni przechorowałam. Tym samym, nie udało mi się zrealizować wszystkich, wyznaczonych sobie podpunktów. Mimo to, z efektów jestem niezmiernie zadowolona!
TUTAJ możecie zapoznać się z moją listą do zrealizowania w trakcie Wyzwania Minimalistki, a TUTAJ odsyłam was do bloga autorki całego zamieszania 




poniedziałek, 1 lutego 2016

PODRÓŻE: Słowacja - Lewocza

Ze względu na nasze miejsce zamieszkania na południu kraju często wraz z rodziną urządzamy jedno- bądź dwudniowe wycieczki na Słowację czy Czechy. Praktycznie co roku poznaję nowe miejsca i odwiedzam dobrze znane miejscowości naszych południowych sąsiadów. Jedną z naszych zeszłorocznych jednodniowych wycieczek był wypad do słowackiej Lewoczy. I nic nie mogło popsuć tego rodzinnego wypadu: ani nieprzyjemny deszcz, ani fakt że wszystkie zdjęcia magicznie zniknęły z aparatu (z tego względu w tym wpisie posłużę się grafikami z internetu). 



niedziela, 17 stycznia 2016

LITERATURA. Więzień nieba - C.R. Zafón - Opinia





Autor: Carlos Ruiz Zafón
Cykl: Cmentarz zapomnianych książek Tom 3
Wydawnictwo: Muza
Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas
Tytuł oryginału: El prisionero del cielo
Data wydania: 19 kwietnia 2012
ISBN: 9788377581872
Liczba stron: 416








Od momentu gdy udało mi się przeczytać "Cień Wiatru", czyli pierwszy tom cyklu Cmentarz zapomnianych książek, urzekła mnie nie tylko Barcelona, ale i oczarowała proza Carlosa Ruiza Zafóna. I nie było innej możliwości, niż do dzieł hiszpańskiego pisarza powrócić - prędzej czy później. 


niedziela, 10 stycznia 2016

Wyzwanie minimalistki #3! W 21 dni do prostszego życia

Autorka bloga simplicate.pl zaprasza nas do udziału w kolejnym, trzecim już, wyzwaniu minimalistki! Na czym ono polega możecie przeczytać TUTAJ.

Chociaż do bycia minimalistką wciąż mi daleko, wyzwanie podejmuję! Uważam, że w moim życiu nigdy nie jest za dużo motywujących mnie inspiracji, dających pozytywną energię. Pierwszą myślą, gdy zobaczyłam kolejną odsłonę wyzwania minimalistki było: Nie dam teraz rady, mam tyle rzeczy na głowie.  Po dłuższym zastanowieniu doszłam do wniosku: Jak doprowadzić wszystkie te rzeczy do końca, jeśli nie z pomocą wyzwania minimalistki?





wtorek, 5 stycznia 2016

Podsumowanie roku 2015


2015 rok był dla mnie czasem bardzo pracowitym - czasem zmian, odnajdywania siebie, poznawania miejsc i hierarchizacji priorytetów. Jeśli chodzi o typowo czytelnicze podsumowanie, 2015 rokiem zawładnęły szkolne lektury i to na nich skupiłam większość swej uwagi. Na pozostałe książki czasu zwyczajnie zabrakło. I tak też prawdopodobnie wyglądać będzie pierwsza połowa 2016, przynajmniej do czasu matury, gdy moimi najbliższymi przyjaciółmi pozostają vademeca i repetytoria.