niedziela, 3 sierpnia 2014

LITERATURA. Polska Piastów - Paweł Jasienica - Opinia

Polska Piastów - Paweł Jasienia

Autor: Paweł Jasienica
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
ISBN: 9788374694797
Liczba stron: 408


 
 
 
 
 
 
 
 

Historia jest jedną z moich pasji, która wymaga ode mnie sporo poświęcenia. Przede wszystkim, moja pamięć niejednokrotnie igra ze mną. Zamiast pamiętać najbardziej podstawowe informacje, mogę wdawać się w nadzwyczaj nieistotne szczegóły. Nie uważam także za skuteczne kucie na pamięć tabelek w stylu "data-wydarzenie" bowiem wszystko ma swoje przyczyny i następstwa. Historię więc najszybciej przyswajam kiedy oparta jest na danym kontekście, w opowieści pisanej czy to mówionej, a nie w surowej, mało przystępnej formie spisów, tabel i zestawień. 


 
 

"Polska Piastów" rozpoczyna cykl lekkich esejów historycznych Pawła Jasienicy. Przedstawia losy państwa od punktu wyjścia, najwcześniejszego okresu formowania się kraju, poprzez stopniowy rozkwit, lata niedostatku i urodzaju podczas panowania dynastii Piastów.  Przez przeszło 400 lat pod rządami Piastów zostaje nadany kształt państwu, które przechodzi rozbicie dzielnicowe, sprowadzenie krzyżaków, liczne starcia i potyczki z innymi mocarstwami, zawiera pokoje, rozwija gospodarkę, kulturę i wojsko.
Paweł Jasienica stworzył szczegółową i dokładną publikacje, bogatą w najważniejsze informacje oraz drobne detale, dbając o żywość opisów i nadanie realnego kształtu przywołanych dziejów historii. Język używany przez autora uważam za bardzo przystępny, także dla laików historii. Szczegółowe terminy są dobrze wyjaśniane, a informacje podawane są przejrzyście, aczkolwiek nie "na sucho". Jasienica snuje opowieść o zamierzchłych czasach Polski trzymając się kurczowo faktów. Książka to dla mnie swoista sinusoida, gdzie na przemian pojawiają się strony utrzymane w tonach lekkiej opowieści i strony przypominające historyczne rozprawki. Te drugie zdecydowanie mnie nużyły, dlatego też książkę czytałam długo i zaledwie po kilka-kilkanaście stron, by uniknąć znudzenia. Myślę, iż lektura tej książki jest świetnym sposobem na zarówno powtórzenie znanego materiału historii, ale również to skarbnica wiedzy o czasach piastowskich dla osób nieco mniej zorientowanych w temacie. Książka traktuje nie tylko o historycznych wydarzeniach, ale także o ówczesnej obyczajowości, codziennym życiu w danych stanach, sąsiednich państwach mających wpływ na dzieje Polski. Niekiedy opisy nieco za bardzo się ciągnęły - nie mogę uznać tego za wadę książki, gdyż było to niezbędne aby szczegółowo i rzetelnie opisać dany aspekt. Dlatego też lektura ta z pewnością nie jest przeznaczona dla osób szukających pewnego rodzaju sensacji. Owszem, dzieje Polski za czasów dynastii Piastów są barwne i dość przewrotne, nie jest to jednak powieść sensacyjna.
Myślę, że książki Jasienicy będą dla mnie dobrą odskocznią od typowej nauki historii, której w zbliżającym się roku szkolnym czeka mnie pięć godzin tygodniowo. Podczas pewnej codziennej monotonii warto poszukać czegoś, dzięki czemu na nowo odkryjemy uroki własnej pasji. Dobra książka historyczna potrafi na nowo rozpalić mój zapał, z pewnością więc sięgnę po inne tytuły tego autora.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz