czwartek, 7 czerwca 2012

LITERATURA. 1Q84 - Haruki Murakami - Opinia



1Q84 – Tom 1 – Haruki Murakami





Autor: Haruki Murakami
Tłumaczenie: Anna Zielińska-Elliott
Tytuł oryginału: 1Q84
Seria/cykl wydawniczy: 1Q84
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: październik 2010
ISBN: 978-83-749-5872-1
Liczba stron: 480


          







           Swojego czasu w blogosferze i różnych portalach recenzenckich było dość głośno o twórczości Murakamiego. Choć od wydania pierwszej książki z cyklu „1Q84” minęło już dość sporo czasu, dopiero teraz udało mi się zapoznać z tą lekturą. 

            Książka opowiada naprzemiennie losy Tengo i Aomame. Dotychczasowe życie Tengo może wydawać się nieco nudne, gdy w ciągu dnia wykłada na kursach matematykę, a po pracy pisze swą własną powieść. Jego przygoda zaczyna się gdy w jego ręce trafia „Powietrzna poczwarka”, opowiadanie nieznanej Fukuaeri, które Tengo musi poprawić. Wydawać by się mogło, iż Aomame prowadzi całkiem przyjemne i spokojne życie. Przeczy temu tylko jeden fakt – jej praca po godzinach, czyli płatne morderstwa. Co może łączyć tą tak odległą dwójkę?

            „1Q84” na pewno nie jest historią banalną. Autor wykorzystał świetny trik na przemian opowiadając dzieje dwójki bohaterów, co sprawiło, iż lektura nie jest nudna. Pozornie nic nie znaczące szczegóły nabierały ogromnej wagi w późniejszych rozdziałach, co skłania czytelnika do stałego i uważnego śledzenia przebiegu akcji. Mimo to, książka nie jest męcząca i czyta się ją bardzo przyjemnie. Bohaterzy drugoplanowi są idealnie dobrani, każdy z nich jest świetnie opracowaną postacią, mającą swój własny światopogląd, czasem będącą postacią nieco tajemniczą. Wszystko jest jednak zachowane w idealnych proporcjach, także postacie poboczne są, chodź ogromnie ważnym, jednym z elementów świetnego tła dla głównej akcji. Osobiście, niezmiernie podobało mi się, iż akcja jest osadzona w Japonii, gdyż jestem ogromnie zafascynowana tym krajem. Mówiąc już o miejscu akcji, wspomnę jeszcze, iż opisy krajobrazu dobrze współgrają z całością, nie są wyczerpujące, ale dopełniają historię. Nie ukrywam, iż książka pozostawiła ogromny niedosyt i chęć jak najszybszego pobiegnięcia do księgarni i zakupienia drugiego tomu „1Q84” (co też zapewne poczynię w niedalekiej przyszłości). Haruki Murakami napisał świetną książkę, którą uważam za doskonały start z twórczością tego autora.

            Po jednym tomie cyklu, ciężko mi stwierdzić, komu mogłabym polecić tą powieść. Z pewnością spodoba się osobą lubiącym rozwiązywać zagadki i śledzić tory skomplikowanych historii. 


5 komentarzy:

 1. Planuję rozejrzeć się za powieściami Murakamiego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetna recenzja, ja niestety jeszcze nie miałam okazji przeczytać tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem raczej nie nadaje się dla miłośników zagadek, raczej dla tych, którzy lubią niespieszne, irracjonalne powieści. Trafiłam na M. jakoś bardziej z przypadku i zostałam (mam nadzieję) na zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako wielka miłośniczka literatury Japońskiej i Japonii dotyczacej przeczytam! ;)
  Serdecznie pozdrawiam ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pozdrawiam kolejną miłośniczkę Japonii! Jest nas coraz więcej ;D Niestety, sama mam małe doświadczenie z literaturą japońską, ale planuje to zmienić, szczególnie że Murakami jest bardzo chwalonym pisarzem.

   Usuń