piątek, 16 sierpnia 2013

LITERATURA. Kłamca. Tom 1 - Jakub Ćwiek - Opinia

Kłamca. Tom 1 – Jakub Ćwiek


Autor: Jakub Ćwiek
Seria/cykl wydawniczy: Kłamca tom 1
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2005 (data przybliżona)
ISBN: 83-89011-77-8
Liczba stron: 272        Polska fantastyka, oprócz twórczości Andrzeja Sapkowskiego, to temat zupełnie mi dotąd nieznany i obcy. Czasem trzeba jednak posłuchać rady kogoś bliskiego i dać skusić się na coś nowego – w tym przypadku, na twór Jakuba Ćwieka. I przyznaję, że tym razem idealne określenie to „cudze chwalicie, swego nie znacie”.


        Czy to możliwe by patron oszustów i kłamców zaczął współpracować z bożymi posłańcami? Talenty Kłamcy mogą okazać się na wagę złota w świecie gdzie mitologiczne bóstwa bratają się z piekielnymi demonami. Odkąd nie ma Boga, anioły nie grają fair...


         Książka składająca się z krótkich opowiadań połączona jest postacią głównego bohatera, nordyckiego boga kłamstwa. Loki to bezwarunkowo największy atut lektury. Poprzez kolejne strony autor pozwala poznać nam go bliżej, ukazuje jego emocje, tok myślenia, co niejednokrotnie jest bardzo intrygujące dla czytelnika. Bowiem przybrany syn Odyna nie jest tylko anielskim chłopcem na posyłki, a ma własne plany i zamiary. W końcu kto oczekuje od boga kłamstwa uczciwości? Ironiczny humor, który pisarz wplata w sytuacje i wypowiedzi bohaterów, nadaje książce lekkiego tonu i odpowiedniego klimatu. Bardzo cenię także liczne ukazanie religii, wierzeń
i mitów znacznie urozmaicających lekturę. Autor ukazuje znaną mi dotąd historię czy opowieść z zupełnie innego punktu widzenia. Czerpanie motywów z różnych kultur to świetny zabieg, który pisarz wykorzystał w stu procentach. Jestem także pozytywnie zaskoczona, iż akcja umiejscowiona na pograniczu świata realnego a fantastyki wypadła tak dobrze, co jest niemałym wyczynem. Świat, w którym wydaje panować się chaos, Jakub Ćwiek trzyma mocną ręką kolejno ustawiając bohaterów po kątach.


        Sięgnięcie po kolejną (już zakupioną) książkę z przygodami Lokiego to już czyta oczywistość. Jakub Ćwiek stworzył świetną książkę, która pozostanie długo w mej pamięci.  

3 komentarze:

  1. czytałam i bardzo polubiłam "Kłamcę"

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety z tomu na tom coraz gorsza - tom 1 świetny, tom 2 nudny, tom 3 gorzej niż przeciętny.

    OdpowiedzUsuń
  3. Od pewnego czasu mam "Kłamcę" w planach. Na razie na mojej półce czeka druga część "Chłopców" Ćwieka ^^ /SMF

    OdpowiedzUsuń