poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Nie lubię poniedziałków #32

Źródło: tumblr,com
Na czym polega akcja Nie lubię poniedziałków możecie przeczytać tutajTo już przedostatni poniedziałek przed moim długo planowanym wakacyjnym wyjazdem. Nie mogę się doczekać!Na początek siedem polecanych linków
2. http://www.happyholic.pl/2015/08/wyluzuj-czyli-jak-w-7-krokach-nabrac.html - Może przydać się osobą, które naprawdę mają problem z przejmowaniem się każdą błahostką ;)
3. http://szkoladam.pl/lumpeks-kopalnia-skarbow-czy-badziewia/ - Nie wpadajmy w lumpeksowe szaleństwo.
4. http://szkoladam.pl/zasada-wdb-czyli-pierwsza-tajemnica-damy/ - Jakie elementy wizerunku czynią z nas damy.
7. http://joemonster.org/art/33106/Skad_wziely_sie_popularne_gesty_ - O gestach, które wykonujemy na co dzień.


Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.

Tym razem przedstawiam wam moje ulubione postacie dziecięce!


1. Ania z Zielonego Wzgórza - Ta książkowa i ta filmowa, w którą wcieliła się Megan Follows

2. Wednesday z "Rodziny Adamsów"
3. Klaus, Wioletka i Słoneczko z "Serii Niefortunnych Zdarzeń"
4. Bobas z "Epoki lodowcowej" 
5. Tarzan
6. Bohaterowie z "Dzieciaków z klasy 402"
7. Hallie Parker/Annie James z "Nie wierzcie bliźniaczkom"
8. Dzieciaki z "Iniemamocnych"
9. Ludwiczek ze "Świata według Ludwiczka"
10. Tomek z "Księżniczki Sissi" 


Kontekstowo do lektury

Ostatnio nagminnie spotykam się we wszelakich lekturach, filmach z motywem zamiany ciało-osobowość. Analizując temat, sięgnęłam pamięcią wstecz i uświadomiłam sobie, że nie jest to aktualnie popularne zjawisko, a wielokrotnie wykorzystywany już zabieg, swojego rodzaju klasyk. Poczynając od zamian ciałami dzięki magii (świetna komedia "Gorąca laska"), przez wtargnięcia w czyjeś ciało (wieeele epizodów "Pamiętników Wampirów"), zamiany w inne stworzenia (animagia w "Harrym Potterze"), aż po podszywanie się za inną osobę (komedia "Ona to on"czy chociażby... "Hanna Montana"). Motyw zamiany ciał/wtargnięcia w czyjeś ciało/podszywania się pod inną osobę, naprawdę otacza nas z każdej strony, a mimo wszystko, nie przejadł mi się. Ścieżek interpretacji takiego zabiegu jest tyle, co pomysłodawców, dzięki czemu w efekcie otrzymujemy różnobarwną gamę zamian. Prosty sposób na zamieszanie w historii czy oś główna linii fabularnej? Nie ważne w jaki sposób motyw jest wykorzystany, ważne przecież by zaskoczyć odbiorce. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz