poniedziałek, 20 maja 2013

LITERATURA. Miecz przeznaczenia - Andrzej Sapkowski - OpiniaMiecz przeznaczenia – Andrzej SapkowskiAutor: Andrzej Sapkowski

Seria/cykl wydawniczy: Wiedźmin
Wydawnictwo: superNOWA
Data wydania: 2002
ISBN: 837054150X
Liczba stron: 333


        Andrzej Sapkowski to niekwestionowany mistrz polskiej fantastyki, a jego seria o Wiedźminie to już swego rodzaju kultowy cykl, który znać po prostu wypada. Przede mną jeszcze spory stos książek wyżej wspomnianego autora, do których z pewnością zachęciła mnie lektura „Miecza przeznaczenia”.


        Pisarz serwuje nam pięć opowiadań, połączonych ze sobą w mniejszym bądź większym stopniu. Każda z nich przedstawia nam kolejną z przygód specyficznego Geralta z Rivii i zapoznaje z wykreowanym przez Sapkowskiego światem. Zgrabnie łączy on wątki przygodowe z lekkimi elementami romansu, wprowadzając pewne urozmaicenie. Przyznaję również, że zachowania bohaterów, jak na świat Wiedźmina, są bardzo realne i adekwatne do zaistniałych sytuacji. Każda przygoda przedstawia odbiorcy inną stronę Geralta, stawia go w innych okolicznościach ukazując jego reakcje czy też emocje, pozwalając bardziej poznać głównego bohatera. Wiedźmin, będący z pewnością postacią niebanalną nie raz jeszcze zaskoczy czytelnika swym zachowaniem, dając nam do zrozumienia, że wcale nie wiemy o nim jeszcze wszystkiego. Ukłon w stronę autora również za niezwykłą plastyczność w dynamicznych opisach walk. Czy wymieniając samo nazwisko Sapkowskiego trzeba jeszcze wspominać o specyficznym języku i stylu pisania? To właśnie on buduje świetny klimat i w pewnym stopniu wyróżnia z tłumu tytuły tegoż autora. Sapkowski godzi w najczulsze punkty odbiorcy. Nie boi się nieszczęśliwych zakończeń, nieraz serwując je bardzo niedelikatnie, a wręcz brutalnie. Ale to właśnie dzięki temu, książka pozostaje w pamięci. Skłania czytelnika do rozmyśleń i rozważań. Muszę przyznać, że zakończenie tego tomu, wzruszyło mnie bardziej niż niejeden przeczytany przeze mnie romans.


        Po przeczytaniu „Miecza przeznaczenia” nie widzę w ogóle możliwości nie sięgnięcia po kolejne twory Andrzeja Sapkowskiego. Do śledzenia przygód Geralta z Rivii powrócę w bliższym bądź dalszym czasie i do tego też zachęcam osoby czytające nie tylko fantastykę. 


Książka przeczytana w ramach majowej trójki e-pik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz