piątek, 3 maja 2013

LITERATURA. Świat króla Artura. Maladie - Andrzej Sapkowski - OpiniaŚwiat króla Artura. Maladie – Andrzej SapkowskiAutor: Andrzej Sapkowski
Wydawnictwo: superNOWA
Data wydania: 1995
ISBN: 83-7054-085-6
Liczba stron: 216        Każdy z nas, w większym bądź mniejszym stopniu, zna czy kojarzy legendy arturiańskie. Czarodziej Merlin, święty Graal, Excalibur to pojęcia znane całkiem dobrze. Jeśli jednak ogólna znajomość podstawowych informacji o królu Arturze i jego rycerzach okrągłego stołu ci nie wystarcza, bogaty w wiedzę esej Sapkowskiego będzie świetną możliwość do bliższego zapoznania się z staroangielską legendą.


       Andrzej Sapkowski w swoim świetnym sposobie zapoznaje nas z światem legendarnego Artura. Porównuje historię z legendą, rozważa wszelakie możliwości, za i przeciw, wszystko to z nutką ironii, sarkazmu i specyficznego humoru. Przedstawia dzieje poszczególnych postaci, porównuje ze sobą różne wersje legendy, zestawia je i dzieli. Ranking najlepszych rycerzy okrągłego stołu? Proszę bardzo. Szczekająca bestia? Też się znajdzie. Rozważania religijne, polityczne, historyczne? Jak najbardziej. A do tego liczne drzewa genealogiczne i mapki.


       Najmocniej w eseju polskiego pisarza spodobało mi się interesujące przyrównanie króla Artura do Elżbiety I, jednej z moich ulubionych postaci historycznych. Znalazłam je na przedostatniej stronie eseju – warto było przeczytać do końca!


       „Maladie” było wisienką na szczycie tortu. Przepiękne, bajeczne opowiadanie, ze świeżym spojrzeniem na znaną historię. Uwielbiam losy Tristana i Izoldy – poznałam już wersję Bediera, adaptację filmową, a także teatralną w wykonaniu aktorów z bielskiego teatru lalek „Banialuka”. „Maladie” Sapkowskiego jest fenomenalną odsłoną znanej legendy, którą pokochałam całym sercem i polecam, gdyż opowiadanie w całej swej okazałości jest najzwyczajniej genialne.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz