czwartek, 31 stycznia 2013

LITERATURA. Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz - Opinia
Krzyżacy – Henryk Sienkiewicz

Autor: Henryk Sienkiewicz
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
ISBN: 9788374356848
Liczba stron: 588       Nie można zaprzeczyć, że znajomość lektur na egzaminie gimnazjalnym jest kluczowa. Pomimo całej niechęci i oporności, uczniowie nie mając wyjścia muszą się przełamać i zdobyć na przeczytanie wskazanej książki. Jednak czy negatywne nastawienie zawsze znajduje potwierdzenie w nieinteresujących historiach przedstawionych przez znaczących autorów, tworzących kanon lektur szkolnych?

 
       Polacy zawsze mieli na pieńku z Krzyżakami. Liczne wojny, spory, a także pokoje, urozmaicają nie raz lekcje historii, doprowadzając niezainteresowanych do szewskiej pasji. Jak wielu z nas zastanawiało się jednak jak wyglądało życie przeciętnego rycerza z czasów Władysława Jagiełły?


       Myślę jednak, że nietrafnością byłoby nazwanie Zbyszka z Bogdańca „zwykłym” rycerzem. Jego zapalczywość, lekkomyślność i honor tworzą postać barwną i wesołą, nie raz wpadającą w kłopoty i cudem ocalałą z opresji. To zdecydowanie najlepszy bohater tej lektury, w porównaniu z nieco mdłą Danuśką i brawurową Jagienką. Postacie te, nie raz namieszają, napędzając akcję i aranżując liczne wątki poboczne. Nie ukrywam jednak, że przy tej ilości stron fabuła jest bardzo rozciągnięta, a autor raczy nas przydługimi opisami. Znacznie wpływa to na całość postrzegania dzieła gdy przy kolejnym obrazowaniu krajobrazu, czytelnika najzwyczajniej ogarnia znudzenie. Dla nie jednego wpływ na ocenę powieści może być specyficzny styl Henryka Sienkiewicza. Osobiście, po jakimś czasie przywykłam do niego, jak też było w przypadku „Quo Vadis”. Nadaje on pewnego uroku i oryginalnego klimatu, który sobie cenię. Szczególnie przypadł mi do gustu sposób w jaki autor opisuje sprzedawców relikwii. Nie raz były to sceny całkiem zabawne, co rozluźniało atmosferę i dobrze wpływało na odbiorcę. Całość utworu postrzegam jako romantyczną opowieść idącą w parze z historią, która byłą tu czymś więcej, niż tylko tłem.

       Choć „Krzyżaków” z pewnością nie zaliczę do grona swoich ulubionych lektur, w przypadku musu sięgnięcia po książkę, polecam patrzeć na dobre strony. Skupianie się na wadach tylko utrudni nam czytanie.


Książka przeczytana w ramach styczniowej trójki e-pik, a także jako czwarta książka w wyzwaniu Z Półki4 komentarze:

 1. Według mnie "Krzyżacy" to książka ciekawa, ma naprawdę interesującą fabułę, niestety styl Henryka Sienkiewicza nie był dla mnie przyjemny w lekturze.
  Pozdrawiam! (:

  OdpowiedzUsuń
 2. classicy bw z tego co pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam ze trzy lata temu, do szkoły jako lekturę. Książka nie była zła według mnie, choć dużo osób na nią narzeka:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie cierpie lektur szkolnych.
  booksloovers13xd.blogspot.com - recenzje książek

  OdpowiedzUsuń