niedziela, 16 czerwca 2013

LITERATURA. Elżbieta II. Ostatnia królowa - Marc Roche - Opinia

Elżbieta II. Ostatnia królowa – Marc RocheAutor: Marc Roche
Tłumaczenie: Grzegorz Przewłocki
Tytuł oryginału: Elizabeth II. La Dernière Reine
Seria/cykl wydawniczy: PWN - Wielkie biografie tom 2
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 13 stycznia 2010
ISBN: 978-83-7414-767-5
Liczba stron: 296

      Wydaje się mi to nieprawdopodobne, że człowiek, który spotkał królową zaledwie dwa razy w swoim życiu, może na jej temat napisać biografię. Myślę, że jest to pewien rodzaj pasji i fascynacji, dzięki któremu i ja mogłam rozwinąć swoją wiedzę na temat angielskiej rodziny królewskiej, personalnie bardzo interesującego tematu w mojej opinii.


      Elżbieta II to dla mnie uosobienie elegancji, spokoju i zdystansowania. To żywy obraz epoki, która już przeminęła i nie powróci. Monarchia zanika, jak i zanikają wspaniali królowie i królowe. Czyżby Elżbieta II miała być ostatnią z nich?


       Marc Roche przedstawia zawiłości angielskiego dworu, królewskiego drzewa genealogicznego, obowiązków monarchy w sposób jasny, przejrzysty acz dokładny, zrozumiały nawet dla laików. Jest bardzo rzetelny, fakty przeplata obiektywnymi opiniami. Każdy czytelnik jest w stanie odnaleźć się w plątaninie podawanych informacji i rozeznać się w poruszanych przez autora zagadnieniach. Nie są to suche fakty, ale ciekawie i barwnie ujęcie monarchii brytyjskiej. Psiarz przedstawia dawny jak i teraźniejszy obraz królowej, pokazuje jej historię przez liczne lata panowania, rozważa przyszłość jak i przeszłość. Porównuje także czasem Wielką Brytanię z Francją, co zrozumieć można ze względu na pochodzenia autora. Myślę, że książka ta może wiele postronnych osób zainteresować lub pogłębić ich zamiłowanie i skłonić do poszerzania swej wiedzy w tej kwestii. A pewnie i osoby lepiej zorientowane w temacie, mogą być zaskoczone przez liczne przytoczone przez autora ciekawostki. Ale to nie tylko książka dla pasjonatów Anglii czy monarchii brytyjskiej. To książka ukazująca oblicze kobiety, która z pewnością wpłynęła na współczesny świat. Może więc warto przyjrzeć się bliżej jej osobie.       Elżbieta II to z pewnością niesamowita kobieta i niesamowita królowa. Jest dla mnie uosobieniem tradycyjnej Anglii, a ta książka pokazała mi także jej inne oblicza. Warto poznać je i dowiedzieć się czegoś więcej o tak spektakularnej postaci naszych czasów.  Książka przeczytana w ramach czerwcowego wyzwania Trójki e-pik, a także jako siódma książka Z półki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz