czwartek, 27 czerwca 2013

LITERATURA. Byłem asystentem doktora Mengele - Miklós Nyiszli - Opinia

Byłem asystentem doktora Mengele – Miklós Nyiszli


Autor: Miklós Nyiszli
Tłumaczenie: Tadeusz Olszański
Tytuł oryginału: Orvos voltam Auschwitzban
Wydawnictwo: Frap-Books
Data wydania: 2000
ISBN: 83-906992-6-5
Liczba stron: 203       Są takie książki, których nie czytamy dla przyjemności. Nie czytamy ich by się zrelaksować, umilić sobie popołudnie czy też odreagować po ciężkim dniu. Są takie książki, które nie dają radości. A mimo wszystko, wiemy że to lektura wartościowa. Są książki, które przeczytać trzeba.


       Miklós Nyiszli trafia do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie zostaje wybrany przez doktora Mengele na swojego asystenta. Dokładniej - ze względu na swą profesję jest odpowiedzialny za przeprowadzanie sekcji zwłok przy eksperymentach czy śledztwach. To co dzieje się za bramą obozu, miało tam pozostać. Świadectwo, jakim jest książka nie pozwala jednak zapomnieć o okrucieństwie eksperymentów jakie zostały przeprowadzone.


       Ile tak naprawdę, znajdujemy w historii Miklósa Nyiszli szczęścia w nieszczęściu? To nie jest zwykła opowieść, po której można patrzeć na świat tak samo jak przedtem. Wręcz absurdalne wydarzenia, miały swoje miejsce w przeszłości. Historia nie pozostawia biernym. Uświadamia człowiekowi wiele wartości i mimo że jest dziełem lekarza, a nie pisarza, to z pewnością jedna z najlepszych książek jakie dotychczas przeczytałam. Właśnie ze względu na swą wartość i przekaz. Nyiszli nie jest delikatny. Z dokładnością opisuje swoją prace i życie w obozie, nie pozostawiając nam cienia wątpliwości co do brutalności losu. Autor bezsprzecznie uświadamia nam koszmar Oświęcimia i przede wszystkim bezsilność by móc coś zrobić. Ta lektura daje nam jasno do zrozumienia co powinno być priorytetem w naszym życiu.


       Ciężko jest spojrzeć na świat po tak poruszającej opowieści. Bo choć wszystko wokół mnie dzieje się tak jak dotychczas, we mnie samej coś się zmieniło. To jedna z tych książek, które uczą życia.


Książka przeczytana w ramach czerwcowej Trójki e-pik.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz