wtorek, 10 lutego 2015

LITERATURA. List w butelce - Nicholas Sparks - OpiniaList w butelce - Nicholas Sparks

Autor: Nicholas Sparks
Tłumaczenie: Małgorzata Samborska
Tytuł oryginału: Message in a Bottle
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 24 lutego 2014
ISBN: 9788378859178
Liczba stron: 328
Nicholas Sparks, jak powszechnie wiadomo, to mistrz wśród autorów wzruszających, romantycznych historii. Mimo, iż możemy śmiało spekulować nad zakończeniem każdej jego powieści i w swoich przypuszczeniach się nie pomylić, po książki sięga tak czy inaczej szerokie grono czytelników. 

Można by powiedzieć, że Theresa Osborne jest urodzoną dziennikarką. Nawet podczas urlopu i wypoczynku w ręce wpada jej świetny materiał na artykuł. Znaleziony na plaży list w butelce, nie tylko porusza czytelników czasopisma, dla którego pisze Theresa, ale również ją samą, co skutkuje próbą odnalezienia nadawcy wiadomości.

Historia, którą serwuje nam autor jest typową opowieścią wpisującą się w kanon jego twórczości. Wiele tu miłości, dużo prywatnych dramatów bohaterów, trochę przeszkód na ich drodze do szczęścia. Postacie, które kreuje Nicholas Sparks, są uniwersalne, można by rzec nawet, że zupełnie niewyróżniające się. Jest to opowieść o niezwykłym uczuciu, które spotyka dwójkę zwykłych, prostych ludzi. Każdy z nich ma swoje demony przeszłości, swoją szarą codzienność a także marzenia o nadchodzącym jutrze. Mimo, iż akcja toczy się na drugim końcu świata, podczas lektury możemy poczuć się jak gdyby autor opowiadał historię, która spotkała parę mieszkającą nieopodal, prowadzącą życia w sposób nam dobrze znany. Ukazanie głębi uczucia, jakim jest miłość dwojga ludzi, nie wpływa na patetyczność tekstu, nierealne zachowania czy sztuczne reakcje bohaterów. Największą zaletą książki jest jej rzeczywiste przedstawienia świata i naturalność bohaterów, którzy tak jak zwykli ludzie targani są niejednokrotnie przez sprzeczne emocje lub stawiani są przed koniecznością wyboru mniejszego zła. 

Książka, którą serwuje nam popularny amerykański pisarz, jest jedną z tych które czyta się przyjemnie i wartko. Jednocześnie po ukończeniu lektury treść szybko umyka z pamięci. To typowy czasoumilacz dla osób pragnących spędzić wieczór przy prostej książce, ale i poznać wzruszającą opowieść.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam Nicholasa Sparksa i wszystkiego jego książki! Ta powyższa była jedną z pierwszych jaką czytałam... wzruszająca oczywiście, melodramatyczna oczywiście, poruszająca - jak to tradycyjnie u Sparksa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam jedna z lepszych autora.

    OdpowiedzUsuń