środa, 3 grudnia 2014

LITERATURA. Otchłań - Margit Sandemo - Opinia

Otchłań - Margit SandemoAutor: Margit Sandemo
Cykl: Saga o Ludziach Lodu Tom 3
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Tytuł oryginału:  Avgrunnen
Wydawnictwo: Axel Springer
Data wydania: 25 maja 2007
ISBN: 978-83-60936-01-6
Liczba stron: 270
"Otchłań" to trzeci tom popularnej skandynawskiej sagi autorstwa Margit Sandemo. Kolejna część cyklu Sagi o Ludziach Lodu rozpoczyna rządy następnego pokolenia Ludzi Lodu w kilku najbliższych tomach.Czy oznacza to więc koniec magicznej atmosfery towarzyszącej dziejom Tengela i Silje? 

Choć Sol po norwesku oznacza "słońce", dziewczyna obdarzona tym imieniem z pewnością uosobieniem promienistej gwiazdy nie jest, a wręcz przeciwnie. Sol Angelice spowija mrok i obciąża przekleństwo rodu. Połączenie wybuchowego temperamentu, pragnienia poznania, a także paranormalnych zdolności czyni z kobietę śmiertelnie niebezpieczną, ale i... pociągającą. 

Historia dwudziestoletniej Sol znacznie różni się od losów swej poprzedniczki, głównej bohaterki dwóch pierwszych tomów, Silje. Przybrana córka nie odziedziczyła po niej ciepłego uśmiechu, empatii ani pragnienia bezpieczeństwa. Sol ma błysk szaleństwa w oku, silny charakter i chęć sprawdzenia się. A nade wszystko kocha swą rodzinę. Wszystko to sprowadza się to pasma licznych przygód, które główna bohaterka przeżywa na co dzień i  w chwilach narkotycznego uniesienia. "Otchłań" w przeciwieństwie do dwóch pierwszych tomów Sagi o Ludziach Lodu wzbogacona jest o liczne elementy metafizyczne. Nie do końca odpowiadało mi ich mieszanie się ze światem realnym, myślę jednak że autorka spowodowała taki efekt celowo. Pozwoliło to lepiej zrozumieć czytelnikowi rozbieżność między światami, a także zachowanie  głównej bohaterki, pragnącej ucieczki do krainy czarownic. Sol to postać bardzo dynamiczna, kreująca własny los i nadająca tempo akcji, choć  nieco przerysowana. Myślę, że nie sposób było uniknąć choć drobnego przekoloryzowania kreując postać ze zdolnościami paranormalnymi, dlatego też nie uważam by była to przeszkoda zniechęcająca do czytania. Historia przedstawiona  w książce jest zbiorem wydarzeń, które Sol napotyka na swojej drodze i musi przezwyciężyć. Jest to raczej opowieść dość prosta, nieszczególnie zawiła, z nielicznymi zwrotami akcji. Mimo to książkę czyta się lekko i bardzo szybko. 

Trzecia część Sagi o Ludziach Lodu jest utrzymana na podobnym poziomie co jej poprzedniczki, chociaż historia jest zupełnie inna. To książka, która nie pozostaje długo w pamięci, aczkolwiek może znacznie umilić wieczór swą opowieścią o przygodach norweskiej czarownicy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz