poniedziałek, 16 marca 2015

Nie lubię poniedziałków #11

Źródło: tumblr.com
Na czym polega akcja Nie lubię poniedziałków możecie przeczytać tutaj.
Dzisiejszy dzień to poniedziałek pełen wrażeń. A może zapowiada to równie ciekawy cały tydzień?
Rozpoczynamy od siedmiu polecanych linków
1. http://ehlers-danlos6.blogspot.com - Blog prowadzony przez Polkę chorującą na bardzo rzadką chorobę. Jestem pełna podziwu dla autorki.
2. https://www.youtube.com/watch?v=ufjljmBFnr8 - Jedyna okazja żeby zobaczyć, jakie tajemnice kryje w sobie Wieża Mariacka.
3. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1570058789916598&id=1517646891824455&substory_index=0 - Druga część wpisu na temat dziwactw Koreańczyków na fanpage'u Wyznania Ajatoholiczk - niektóre z nich są naprawdę zaskakujące. 
4. http://www.kreatywa.net/2015/03/misja-wloski-inauguracja.html - Kreatywa rozpoczyna cykl o nauce języka włoskiego. Ja z pewnością będę śledzić i czekać z niecierpliwością na wpisy!
5. http://czytamrecenzuje.pl/319/ - Przyznać się dziewczyny, która by się dała tak poderwać? ;)
6. http://kwejk.pl/obrazek/2266373/niesamowita-akcja-samsunga.html - Chcę wierzyć w to, że historia ta jest prawdziwa, a mężczyzna z reklamy przeżył niesamowity dzień w swoim życiu.
7. https://www.youtube.com/watch?v=RtfCS76vra0 - Zamiast marudzić, warto byłoby wybrać się na jakiś konwent, ale na chwilę obecną... 5 sytuacji, których nie lubię będąc na konwentach. Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.


W tym tygodniu przedstawiane Top 1o to bohaterowie, z którymi chcielibyśmy zamienić się miejscami. 
To okrutne, być zmuszonym wybrać tylko dziesięć bohaterów w takim rankingu pośród takiej gamy - z książek, filmów, seriali, bajek, anime, mang... W tym wypadku zdecydowałam się wytypować jedynie postacie żeńskie

Grafiki pochodzą z tumblr.com


 

- Ania Shirley - Chociaż Ania z Zielonego Wzgórza z pewnością lekkiego życia nie miała, jest to jedna z postaci, które najbardziej podziwiam i z pewnością z chęcią zamieniłabym się miejscami z tą niepoprawną marzycielką. 
- Bella - Tytułowa piękna to moja ulubiona z disney'owskich postaci. Byłoby cudownie zamienić się z moją ulubienicą miejscami.
- Hermiona Granger - Wybór raczej pospolity. Chociaż nigdy nie wyszłabym za mąż z Rona, z chęcią stałabym się jedną z najinteligentniejszych czarownic. 


 

- Blair Waldorf - Moja ukochana Queen B. Uwielbiam jej styl, zdecydowanie i silną osobowość. Chociaż wydawać może się okrutną intrygantką, Blair tak naprawdę jest delikatną i wrażliwą. No i Chuck Bass...
- Spencer Hastings i Aria Montgomery - Obie dziewczęta to silne i inteligentne bohaterki, które zdobyły moją sympatię. Chociaż ciężko byłoby stawić czoła "A", mając wokół takie przyjaciółki zamieniłabym się ze Spencer lub Arią miejscami. 

 

- Clary Fray - Cóż by to była za możliwość stać się Nocnym Łowcom i zamieszkać w Nowym Jorku!
- Zuzanna Pevensie - Tytuł królowej Narnii z pewnością rozpościera niesamowite możliwości, a do tego zawsze chciałam umieć strzelać z łuku.- Kallen Kozuki - Silna i wierna swoim ideałom. No i ta umiejętność prowadzenia Rycerzy Mroku.
- Yukaria Hayasaka - Chociaż dziewczyna z początku bardzo zagubiona, z czasem staje się prawdziwie zdecydowaną aby osiągnąć swoje cele. Z pewnością dla mnie postać interesująca.  


Kontekstowo do lektury


Tak jak zapowiadałam w ostatnim kontekstowo do lektury, dalej pozostajemy w wojennej tematyce. 
Podstawowa znajomość historii XX wieku jest wymagana aby ze względnym spokojem móc sięgnąć po książki o tematyce wojennej. W innym przypadku, lektura przynosi więcej pytań niż odpowiedzi. Szczególnie, jeśli chodzi o wspomnienia lub biografie np. partyzantów, którzy nie tłumaczą na czym polegała dana operacja, lub nie przybliżają kim była dana osobistość o takim lub innym nazwisku. Czytelnik pozostawiony sam sobie, rzadko kiedy sięgnie po podręcznik do historii, uczeń nie zapyta nauczyciela, wszystko bowiem aktualnie sprowadzamy do jednego źródła wiedzy - internetu. I o tyle, o ile wikipedia jest wstanie odpowiedzieć nam na pytania podstawowe, ciężko szukać tam ciekawostek czy interesujących faktów. W tym przypadku chciałabym przybliżyć wam moje dwa źródła, z których czerpię dodatkową wiedzę w tym temacie. Jest to blog na temat żołnierzy wyklętych, a także kanał Polimaty. Również w ostatnim odcinku prowadzący mówi na popularny ostatnimi czasy temat żołnierzy wyklętych, w tym ostatnio wspomnianego Witolda Pileckiego. 

 
1 komentarz:

  1. Dzisiejszy poniedziałek nie jest taki zły, gdyż jest w końcu wyczekiwane słoneczko.

    OdpowiedzUsuń