poniedziałek, 23 marca 2015

Nie lubię poniedziałków #12

Źródło: tumblr.com
Na czym polega akcja Nie lubię poniedziałków możecie przeczytać tutajPierwszy poniedziałek kalendarzowej wiosny przynosi widmo nadchodzących zmian oraz przyjemną wizję dłuższych i cieplejszych dni. Nie wiem, którego z nich bardziej nie mogę się doczekać.
Jak zawsze rozpoczynamy od siedmiu polecanych linków
1. http://www.kreatywa.net/2015/03/najlepsze-darmowe-aplikacje-na-komorke.html - Polecanie tekstów na kreatywa.net to już prawie tradycja. Posiadacie polecane przez autorkę aplikacje?
2. http://joemonster.org/art/31520/Dzisiaj_zielone_piwo_poplynie_hektolitrami - Trochę ciekawostek na temat św. Patryka i jego dnia. Celebrowaliście święto zielonym piwem? 
3. http://joemonster.org/art/31511/Gdy_sie_witasz_podajesz_reke._Sprawdz_jak_witaja_sie_w_innych_krajach - Warto zapoznać się jeśli planujecie jakąś orientalną podróż. 
4. https://www.youtube.com/watch?v=G7XmJUtcsak - Uwielbiam tą serię, a epizod ukazujący Iran to na chwilę obecną mój ulubiony! Z niecierpliwością czekam na kolejne filmiki.
5. http://styledigger.com/2015/03/praca-w-domu.html - Na ten temat naczytałam się już naprawdę sporo, ale wciąż jest to dla mnie źródło niewyczerpanych inspiracji.
6. http://joemonster.org/art/31591/6_tajemniczych_miejsc_w_Rosji - Rosja zawsze pozostanie pełna tajemnic. Które z przedstawionych miejsc najbardziej was zainteresowało?
7. http://natemat.pl/137497,pis-stworzylo-porownywarke-cen-komorowski-chce-euro-euro-to-drozyzna - Jaka jest wasza opinia na temat wprowadzenia euro? Dla mnie to wciąż nieco kontrowersyjny temat. 


Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.


W tym tygodniu przedstawiane Top 1o to książki, które powinny mieć swoje adaptacje filmowe!

Źródło użytych grafik: tumblr.com1. Cień wiatru - Carlos Ruiz Zafón

Z największą przyjemnością obejrzałabym ekranizację powieści hiszpańskiego pisarza. Oby tylko został zachowany urokliwy klimat cudownej Barcelony z tamtych lat. 

2. Dziewczęta z Szanghaju - Lisa See

Myślę, że film nakręcony na podstawie książki Lisy See, mógłby stać się prawdziwym hitem. Mimo, że opowieść mówi o szanghajskich dziewczynach, to Amerykanie mogliby zająć się produkcją ekranizacji. 
3. Szare śniegi Syberii - Ruta Sepetys

Film na podstawie tej powieści, z pewnością doprowadziłby niejednego widza do łez. Mimo to, nie przepuściłabym okazji by go obejrzeć.
4. Mroczny sekret (cała seria Magiczny Krąg) - Libba Bray

Jestem przekonana, że na podstawie tej książki powstałby świetny film kostiumowy, z przepiękną scenerią Anglii i Indii.
5. Seria 1Q84 - Haruki Murakami

Film na podstawie tej serii z pewnością zafrapowałby niejednego widza i zmusił nieco do wytężenia swojego umysłu. Mimo, że obawiałabym się zniszczenia delikatnego nastroju, jaki zawierają książki Murakamiego, ostatecznie podejmuje ryzyko i umieszczam ten tytuł pośród top 10. 

6. Ukryte żony - Clarie Avery


Kolejna książka, którą pragnęłabym ujrzeć na ekranie - mogłaby naprawdę sporo dać do myślenia, a może i uświadomić niektórych w temacie rzadko kiedy poruszanym. 
7. Bale maturalne z piekła, Pocałunki z piekła, Randki z piekła, Wakacje z piekła

Każda z wyżej wymienionych książek, składa się z kilku opowiadań. Myślę, że stworzenie serii na kształt serialu, gdzie każdy odcinek oparty byłby na jednym z nich, byłby strzałem w dziesiątkę. 
8. Pozostałe części Opowieści z Narnii - C.S.Lewis

Uwielbiam ekranizację trzech pierwszych części Opowieści z Narnii i z pewnością poszłabym do kina na pozostałe. Co więcej, posiadam trzy pierwsze tomy w okładkach filmowych i muszę czekać na powstanie filmów żeby zakupić resztę serii ;) 9 . Seria Gone. Zniknęli - Michael Grant

Kolejny świetny materiał na serial. Nie mogę oprzeć się nuceniu muzyki z "Archiwum X", kiedy myślę o ekranizacji tej serii ;) 
10. Saga o Ludziach Lodu - Margit Sandemo 

Nie mogłam się oprzeć na samym końcu. Wciąż liczę na wieeeelo odcinkowy serial, z świetną scenerią i norweską muzyką w tle... Marzenia ściętej głowy. 

Kontekstowo do lektury


 

20 marca, w 73 rocznicę śmierci 24 Polaków prowadzących działalność konspiracyjną, w Cieszynie pod Wałką odbiła się uroczystość celebrująca pamięć, o tych którzy mieli odwagę się sprzeciwić. Wydarzenia te zawiązane z moją Małą Ojczyzną były mi już bardzo dobrze znane z książki Ludwika Kohuta "Gdy drzewa szubienic wyrosną". Wielu ludzi przybywających rok w rok, w kolejne rocznice ich śmierci, ukazuje że tych 24 nie zostanie przez nas zapomnianych. Pamiętajmy o ludziach, którzy walczyli nie tylko za nasz kraj, ale za nasz skrawek ziemi, po którym codziennie stąpamy. Pozwolę przytoczyć sobie wiersz rozpoczynający książkę, którego fragment odczytany został również podczas wspomnianej uroczystości. 


Henryk Jasiczek
Stoją na warcie

Dwudziestu czterech ich było...
W Cieszynie, w dzień słoneczny,
Akurat w przeddzień wiosny,
Na łące zamiast kwiatów
Drzewa szubienic wyrosły. 
Dwudziestu czterech ich było,
W szeregu..., odkryte głowy...,
Lekarz daje zastrzyki,
By stali jak niemowy. 

Dwadzieścia cztery zastrzyki
W język, bez drżenia ręki.
Słów - broni bezbronnych -
Kaci się widać przelękli. 
Żeby nie mogli mówić.
Prawdy wykrzyczeć światu,
Żeby ktoś "...nie zginęła!"
Nie rzucił prosto w twarz katom. 

Dwudziestu czterech ich było
Z całej cieszyńskiej ziemi.
Krzyż brzozowy tam stał
I kwitły przebiśniegi. 
Czy słyszałeś ich głos?
Polegli wciąż stoją na warcie.
Czy słyszeliście ich głos?
Ludzie, słuchajcie! 

1 komentarz: